Czy warto zatrudnić architekta krajobrazu?

png

Zima do doskonały czas, aby zająć się dokładnym przemyśleniem nad kompozycją ogrodu. Niestety inwestorzy bardzo często czekają do wiosny, kiedy to niestety okazuje się zazwyczaj, że – z uwagi na ilość klientów – w bieżącym sezonie nie zdążą już realizować projektu w całości.

Samodzielne wykonanie projektu ogrodu jest oczywiście możliwe, jednak bez odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia, zadanie to okazuje się niezmierne trudne do realizacji przez osobę nie posiadającą stosownego wykształcenia oraz doświadczenia. O ile sadzenie roślin możemy potraktować jako hobby, o tyle jeśli chodzi o niwelację terenu czy projekt kostki brukowej warto zlecić profesjonaliście, który połączy przestrzeń mieszkalną z szeroko pojętą zielenią, zaproponuje rozwiązania w oparciu o wiedzę techniczną i możliwości dostępne na rynku.

Wreszcie zlecając stworzenie projektu ogrodu architektowi krajobrazu, na etapie koncepcji, inwestor przez cały czas ma wpływ na efekt finalny – przekazując swoje wytyczne może oczekiwać odpowiednich szkiców projektowych spośród których wybierze najbardziej optymalne dla siebie rozwiązanie.

Warto także wspomnieć, że koszt projektu ogrodu jest niewspółmiernie niższy od kosztów jego realizacji, a dysponując profesjonalnym, przemyślanym projektem klient jest w stanie ograniczyć wydatki lub podzielić realizację na dogodne dla siebie etapy.

Współcześnie zadaniem architekta krajobrazu jest także doradztwo odnośnie samej technologii założenia ogrodu. Profesjonalista jest źródłem wiedzy odnośnie estetyki oraz dostępnych na rynku sprawdzonych fachowców, z którymi nierzadko współpracuje przez lata.

Tworzenie koncepcji ogrodu pozwala  na swobodę i łączenie własnych pomysłów z wiedzą i doświadczeniem projektanta. Zlecenie wykonania profesjonalnego projektu oszczędza także czas i oraz potencjalne ‘potknięcia’ podczas realizacji, dlatego warto zlecić zaprojektowani ogrodu architektowi krajobrazu a zimowe dni są do tego idealnym czasem.