Przygotowanie ogrodu do zimy

png

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a na drzewach liście zmieniają kolor na żółty to nieomylny znak, że nadeszła jesień. Oznacza to, że cała przyroda szykuje się na przybycie zimy, a my musimy jak najlepiej zabezpieczyć nasz ogród przed jej negatywnymi skutkami. Zabiegi wykonane jesienią sprawią, że ogród będzie się lepiej prezentować zimą, a na wiosnę będziemy mieć mniej pracy.

W listopadzie wykonujemy ostatnie cięcia pielęgnacyjne. Na rabatach należy przycinać wiele bylin do wysokości około 10 cm nad ziemią. Rośliny, które mają owoce, np. irga, ognik będą stanowić kolorystyczne urozmaicenie w zimie, ale również pokarm dla ptaków.

Przed zimą warto obficie podlać ogród. Zima może być bardzo sucha i mroźna, co stworzy trudne i ekstremalne warunki. Podlewamy zwłaszcza rośliny zimozielone (iglaki, bukszpany, różaneczniki), aby zgromadziły w ziemi zapas wody. Ta grupa roślin transpiruje także zimą, więc w korzeniach powinny mieć one dostateczny zapas wody.

Jeżeli mamy w ogrodzie rośliny w donicach lub pojemnikach to najłatwiej przenieść je do suchego i ciemnego pomieszczenia, np. garażu lub piwnicy. Jeśli takiego nie posiadamy, bądź też rośliny są bardzo dużych rozmiarów to musimy im zapewnić inny rodzaj ochrony. Możemy umieścić pojemniki w kartonowych pudłach wypełnionych słomą, trocinami lub liśćmi. Od spodu warto zaizolować je warstwą styropianu.

Krzewy o pokroju kolumnowym i stożkowym dobrze jest zabezpieczyć włókniną obwiązaną sznurkiem. Zapobiegnie to rozłamywaniu się gałązek i przemarzaniu korony. Pnie drzew możemy obsypać słomą lub zrobić kopczyki z ziemi. Rośliny takie jak dalie, mieczyki i begonie bulwiaste nie zimują w gruncie i musimy je wykopać. Przechowujemy w skrzyneczkach z suchym torfem lub trocinami w chłodnym garażu lub piwnicy.

Oczka wodne powinny być oczyszczone z liści. Można zamontować nad nimi specjalne siatki. Rośliny wodne czyścimy z zeschniętych liści i łodyg. Egzotyczne rośliny pływające dobrze wyłowić i przenieść do akwarium ponieważ mogą nie przetrzymać silnych mrozów. Sprzęt, który nie jest przystosowany do zamarzania należy wyjąć.

Meble ogrodowe w zależności od materiału, z jakiego są wykonane możemy zostawić na zewnątrz i przykryć plandeką lub wnieść do pomieszczenia gospodarczego. Jeśli o nie zadbamy to będą nam dłużej służyć. Sprzęt ogrodniczy również musi być odpowiednio przechowywany. Narzędzia ręczne czyścimy i oliwimy, następnie chowamy w budynku. Sprzęty elektryczne i spalinowe przenosimy do suchych pomieszczeń, nie muszą być ogrzewane. Należy pamiętać o systemach nawadniających. Są one odporne na mróz, jednak trzeba usunąć z nich wodę, najlepiej sprężonym powietrzem.

Przygotowywanie ogrodu do zimy zabiera trochę czasu. Powinniśmy je skończyć najpóźniej w drugiej połowie listopada. Jeśli wszystkie prace odpowiednio wykonamy to zima nie przyniesie żadnych strat w naszym ogrodzie.