Dlaczego warto stosować trawy ozdobne

png

Jesienna aura wkrótce na stałe zagości w naszych ogrodach. Przyroda robi się coraz bardziej spokojna, cicha. Równocześnie w ogrodach rozpoczyna się barwny spektakl: zaczynają kwitnąć wrzosy, owocują berberysy i irgi.

Późne lato i jesień to także czas kwitnienia traw ozdobnych, które współcześnie wydają się być najpopularniejszymi roślinami stosowanymi nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także w nasadzeniach miejskich.

Dlaczego warto stosować trawy?

 – odznaczają się niewielkimi wymaganiami i bardzo dużą odpornością na szkodniki i choroby,

 – są uniwersalne – doskonale pasują zarówno do nowoczesnej architektury, jak i do założeń wiejskich czy rustykalnych,

 – w większości nie są wymagające, co do gleby,

 – są ozdobne także zimą,

Jak sadzić trawy ozdobne w ogrodzie?

Najpierw wybieramy odpowiednie miejsce w ogrodzie. Pamiętajmy tutaj o odpowiednim stanowisku. Większość traw najlepiej radzi sobie na stanowisku słonecznym, na szczęście jednak znajdziemy również takie trawy, które zniosą półcień (np. Hakonechloa, Acorus gramineus /tatarak/, Carex morrowii /turzyca/). Istotnym dla nas elementem przy wyborze jest kolor roślin. Możemy wybierać spośród odmian jednobarwnych, a także dwubarwnych, w poprzeczne lub podłużne paski (np. miskant w odmianie ‘Zebrinus’). Gama barwna zaczyna się od różnych odcieni zieleni od żółtawej po niebiesko-srebrną (np. kostrzewa sina).

Większość traw uprawianych w ogrodach nie wymaga żyznego podłoża. Rośliny te łatwo przystosowują się do środowiska, należy zwrócić jednak uwagę, aby gleba nie była zbyt ciężka i zbita – jeśli tak jest, dodajmy do niej piasku. W ten sposób unikniemy gnicia korzeni.

Znacząca większość traw tworzy rozłogi. Jest to cecha pożądana w przypadku, gdy planujemy obsadzić trawami duży fragment ogrodu. Jeśli jednak zależy nam na niewielkich kępach tych roślin, powinniśmy posadzić je w pojemnikach. Dotyczy to głównie ekspansywnych gatunków (np. większość bambusów czy miskant cukrowy).

Trawy tworzące okazałe kępy świetnie wyglądają posadzone pojedynczo, także w donicach. Niektóre z nich mają duże i efektowne kwiatostany. Są one bardzo trwałe i długo pozostają na roślinie tworząc dodatkową dekorację. Kępy traw można również wykorzystać do wydzielania kameralnych zakątków. Delikatne liście traw nadają kompozycjom lekkości i podkreślają urodę kwiatów. Posadzone obok roślin, które szybciej zamierają, zasłaniają puste miejsca, które po nich zostają.

Pielęgnacja i rozmnażanie traw

Aby trawy co roku cieszyły nas swoim widokiem trzeba o nie należycie zadbać. Trawy ozdobne rozwijają się właściwie, jeżeli zapewni im się dużo słońca oraz małe, ale regularnie dostarczane, dawki wody. Jeżeli nie wystąpiła susza, to rośliny te nie wymagają szczególnej uwagi. Nawożenie nie ma sensu, ponieważ trawa nadmiernie nawieziona robi się zbyt wybujała i źle zimuje. Cięcia wykonuje się wiosną w celu usunięcia zeschniętych liści. Nie robimy tego jesienią, ponieważ suche liście chronią karpy przed przemarznięciem. Liście odcinamy nisko przy ziemi w drugiej połowie marca. Gatunki zimozielone czyścimy wycinając sekatorem zaschnięte i chore liście.

Trawy ozdobne najłatwiej jest rozmnażać przez podział kęp. Należy to robić wiosną. Po wykopaniu i przycięciu liści roślinę dzieli się na niewielkie ukorzenione fragmenty, sadzi się w nowych miejscach i podlewa. Dużo gatunków można również rozmnażać z nasion. Najlepiej posadzić je do doniczek wypełnionych próchnicznym podłożem, a gdy urosną przesadzić wprost do ogrodu.

Jeszcze do niedawna trawy były stosowane głównie jako „tło” dla innych bardziej dekoracyjnych gatunków roślin. Na szczęście od kilku lat znów panuje moda na te rośliny. Doceniono różnorodność liści, lekki pokrój oraz efektowne kwiatostany. Raz posadzone pozostają na rabatach przez długie lata. Są przy tym eleganckie i zawsze efektowne.