Ogród prywatny w Górnej Wsi

png
Kategoria
Projekt
Miejscowość
Górna Wieś

Kompozycja projektowanego założenia jest inspirowana dalekowschodnimi ogrodami, które cechują się prostotą i przejrzystością formy. Unikając prostych linii i ostrych, geometrycznych kształtów, są odzwierciedleniem naturalnego krajobrazu – a często nawet jego miniaturyzacją. Skład gatunkowy jest skromny, ale starannie dobrany. W ogrodach japońskich wszystko ma swoje miejsce i brak jest przypadkowości. Ogród japoński cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Projektowana działka charakteryzuje się znacznym spadkiem, który wykorzystano formując trzy szerokie tarasy (poziomy). Przejścia na poszczególne poziomy są złagodzone dzięki utworzeniu łagodnych skarp. Takie rozplanowanie ogrodu zwiększa jego atrakcyjność poprzez zróżnicowaną rzeźbę terenu, a jednocześnie daje możliwość podziwiania poszczególnych części założenia z tarasu przylegającego do domu.

Głównym, charakterystycznym elementem ogrodu jest perfekcyjnie poprowadzona ścieżka, utworzona z płyt kamiennych o naturalnych kształtach oraz żwiru, przypominająca rzekę. Ciągnie się ona wzdłuż ogrodu, sprzed tarasu, aż do najodleglejszego zakątka, jakim jest otoczone iglastą roślinnością japońskie źródełko – czyli kamienne poidełko ukryte wśród bylin (rośliny wieloletnie) o ozdobnych liściach, w pobliżu którego znajduje się ławka. Na pierwszym z poziomów znajduje się miejsce przeznaczone na plac zabaw dla dzieci (przy zachodniej granicy działki) o zaokrąglonym kształcie, otoczone głównie krzewami , w tym czerwonolistnymi odmianami – między innymi atrakcyjnej dla dzieci ozdobnej jabłoni. Przy zejściu z tarasu zaproponowano posadzenie migdałka trójklapowego – przyciągającego wzrok masą różowych kwiatów, pojawiających się wiosną, natomiast zaraz przed zejściem na kolejny taras stoi kamienna latarenka – niezbędny element  każdego ogrodu japońskiego. Łagodny spadek pomiędzy tarasami obsadzony jest płożącą roślinnością – w tym też gatunkami kwitnącymi (na biało i różowo) oraz irgą ‘Coral Beauty’, które nie tylko stworzą barwne plamy wyeksponowane dzięki wzniesieniu terenu, ale dzięki szeroko rozrastającym się korzeniom pomogą podtrzymać skarpę. Drugi taras stanowi centralny punkt ogrodu – tutaj wąska dotychczas ‘ścieżka – rzeka’ ze żwiru, rozszerza się w zatoczkę  w której rośnie bardzo ozdobny klon palmowy o bajecznym pokroju i  purpurowym zabarwieniu liści, którego piękno jest wyeksponowane poprzez tło z ciemnozielonych, iglastych roślin. Z okolic zatoczki biegnie ścieżka z kamiennych płyt, prowadząca do placyku wypoczynkowego. Ma on okrągły kształt, a dla podkreślenia orientalnego stylu wzór kostki brukowej przedstawia symbol yang – ying (wzajemne oddziaływanie Yin i Yang jest przyczyną powstawania i zmiany wszystkich rzeczy – z nich powstaje pięć pierwiastków : ogień, woda, ziemia, metal i drewno).

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych.
Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.