FAQ

1. Czy na pewno potrzebny jest mi projekt ogrodu?
Projekt nie jest oczywiście niezbędny, może natomiast uchronić nas przed popełnieniem wielu kosztownych błędów. Podobnie powierzenie zaprojektowania ogrodu niedoświadczonej osobie także może mieć przykre konsekwencje.
Aby cieszyć się pięknym i funkcjonalnym ogrodem należy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. warunki panujące na działce takie jak ukształtowanie terenu, rodzaj gleby czy nasłonecznienie, do czego potrzebna jest znajomość roślin, wiedza techniczna, zdolności plastyczne oraz czas.
Jeżeli jesteśmy więc właścicielami małego ogrodu, który chcemy powiększyć optycznie lub planujemy stworzyć ogród, który w późniejszym czasie nie będzie wymagał zbyt wiele pielęgnacji, powierzmy to zadanie fachowcom.

2. Na jakim etapie budowy domu należy pomyśleć o projekcie ogrodu?
Projekt ogrodu najlepiej jest zamówić rozpoczynając budowę domu.
Niestety o ogrodzie najczęściej myślimy, kiedy urządzamy wnętrza. Ponieważ wówczas także jesteśmy w trudniejszej sytuacji finansowej, często decydujemy się na chwilowe rozwiązania w kwestii urządzania ogrodu, sadząc często rośliny w sposób przypadkowy.
Wielu naszych klientów decyduje się na rearanżację istniejącego ogrodu, co jest dużo bardziej skomplikowane aniżeli zaprojektowanie ogrodu od podstaw. Niezbędna jest wtedy inwentaryzacja stanu istniejącego oraz dokładna i dość czasochłonna analiza istniejących gatunków.
Jeżeli w tym momencie nie możemy pozwolić sobie na kompletny projekt ogrodu warto zamówić projekt koncepcyjny, co w przyszłości uchroni nas przed niepotrzebnymi kosztami i stratą czasu.

3. Jak długo powstaje projekt ogrodu i jakie są jego etapy?
Czas w jakim powstaje projekt uzależniony jest od wielkości działki, stopnia skomplikowania terenu oraz preferencji i oczekiwań klienta.
Okres w jakim powstaje koncepcja projektowa to 5-10 dni roboczych. Następnie koncepcja ulega modyfikacji zgodnie z oczekiwaniami inwestora i po wprowadzeniu poprawek powstaje projekt, którego wykonanie zajmuje kolejne 10 dni roboczych.

4. Czy warto założyć instalację nawadniającą w ogrodzie?

Optymalny sposób nawadniania pozwala roślinom w pełni wyeksponować swój urok, dlatego automatyczny system nawadniający jest gwarancją pięknego ogrodu. System pozwoli na oszczędność wody nawet do 50% w porównaniu z podlewaniem ręcznym, co w przeciągu kilku lat przyniesie nie tylko wymierne korzyści finansowe, ale przede wszystkim radość z zadbanego i wypielęgnowanego ogrodu.

5. Chciałbym cieszyć się pięknym ogrodem, ale mam niewiele czasu na jego pielęgnację.
Czy istnieją ogrody, które nie wymagają pielęgnacji?
Niestety nie istnieją ogrody, które nie wymagają naszej uwagi, natomiast poprzez umiejętne rozplanowanie ogrodu możemy nakłady pracy zmniejszyć do minimum. Stosując włókniny ogrodnicze oraz ściółkę a także odpowiednią roślinność ograniczymy rozwój chwastów a komponując rośliny w zestawienia ułatwimy sobie późniejsze koszenie.

6. Jak należy przygotować się na pierwsze spotkanie z architektem krajobrazu?
Podczas pierwszej wizyty architekta niezbędny będzie plan sytuacyjny terenu.
Aby zaplanować, jaki będzie widok z okien salonu a jaki z kuchni przydatny będzie także rzut parteru.
Przed pierwszą wizytą prosimy o wypełnienie ankiety, która pozwoli nam poznać Państwa gust oraz preferencje. Dodatkowo każdorazowo przeprowadzamy szczegółowy wywiad na działce.
Naszą misją jest tworzenie ogrodów, które spełnią Państwa oczekiwania w stu procentach!

7. Na jakim obszarze działa firma Twój Ogród Marzeń?
Projekty ogrodów wykonujemy na obszarze całej Polski i Europy, współpracujemy z firmami we Francji i Szwajcarii. Zakładanie ogrodów, systemy automatycznego nawadniania, nawierzchnie ogrodowe wykonujemy na obszarze Krakowa, małopolski i okolic.