Posts

Targi GARDENIA| 13-15.II.2020, Poznań | RELACJA

Targi GARDENIA to od wielu lat miejsce spotkań zarówno wielbicieli ogrodów, hobbystów a także profesjonalistów. W dniach 13-14.II mieliśmy przyjemność zwiedzić kilka hal wypełnionych szeroko rozumianym asortymentem ogrodniczym, profesjonalnym sprzętem, małą architekturą, materiałem roślinnym.

W ramach ARENY KRAJOBRAZU Uczestniczylismy także w pasjonujących wykładach europejskich ikon-projektantów ogrodów: Chris'a Beardshaw'a oraz Jo Thomson.

Gościem specjalnym na tegorocznej Arenie była Taina Suonio - finlandzka, wybitna projektantka, autorka zasieleniania miasta Vantaa.

 

Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w największym wydarzeniu o tym charakterze w Polsce. Zainspirowani, zaczynamy nowy sezon 2020!

 

Czy warto zatrudnić architekta krajobrazu?

Zima do doskonały czas, aby zająć się dokładnym przemyśleniem nad kompozycją ogrodu. Niestety inwestorzy bardzo często czekają do wiosny, kiedy to niestety okazuje się zazwyczaj, że – z uwagi na ilość klientów – w bieżącym sezonie nie zdążą już realizować projektu w całości.

Samodzielne wykonanie projektu ogrodu jest oczywiście możliwe, jednak bez odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia, zadanie to okazuje się niezmierne trudne do realizacji przez osobę nie posiadającą stosownego wykształcenia oraz doświadczenia. O ile sadzenie roślin możemy potraktować jako hobby, o tyle jeśli chodzi o niwelację terenu czy projekt kostki brukowej warto zlecić profesjonaliście, który połączy przestrzeń mieszkalną z szeroko pojętą zielenią, zaproponuje rozwiązania w oparciu o wiedzę techniczną i możliwości dostępne na rynku.

Wreszcie zlecając stworzenie projektu ogrodu architektowi krajobrazu, na etapie koncepcji, inwestor przez cały czas ma wpływ na efekt finalny – przekazując swoje wytyczne może oczekiwać odpowiednich szkiców projektowych spośród których wybierze najbardziej optymalne dla siebie rozwiązanie.

Warto także wspomnieć, że koszt projektu ogrodu jest niewspółmiernie niższy od kosztów jego realizacji, a dysponując profesjonalnym, przemyślanym projektem klient jest w stanie ograniczyć wydatki lub podzielić realizację na dogodne dla siebie etapy.

Współcześnie zadaniem architekta krajobrazu jest także doradztwo odnośnie samej technologii założenia ogrodu. Profesjonalista jest źródłem wiedzy odnośnie estetyki oraz dostępnych na rynku sprawdzonych fachowców, z którymi nierzadko współpracuje przez lata.

Tworzenie koncepcji ogrodu pozwala  na swobodę i łączenie własnych pomysłów z wiedzą i doświadczeniem projektanta. Zlecenie wykonania profesjonalnego projektu oszczędza także czas i oraz potencjalne ‘potknięcia’ podczas realizacji, dlatego warto zlecić zaprojektowani ogrodu architektowi krajobrazu a zimowe dni są do tego idealnym czasem.

 

 

Przygotowanie ogrodu do zimy

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a na drzewach liście zmieniają kolor na żółty to nieomylny znak, że nadeszła jesień. Oznacza to, że cała przyroda szykuje się na przybycie zimy, a my musimy jak najlepiej zabezpieczyć nasz ogród przed jej negatywnymi skutkami. Zabiegi wykonane jesienią sprawią, że ogród będzie się lepiej prezentować zimą, a na wiosnę będziemy mieć mniej pracy.

W listopadzie wykonujemy ostatnie cięcia pielęgnacyjne. Na rabatach należy przycinać wiele bylin do wysokości około 10 cm nad ziemią. Rośliny, które mają owoce, np. irga, ognik będą stanowić kolorystyczne urozmaicenie w zimie, ale również pokarm dla ptaków.

Przed zimą warto obficie podlać ogród. Zima może być bardzo sucha i mroźna, co stworzy trudne i ekstremalne warunki. Podlewamy zwłaszcza rośliny zimozielone (iglaki, bukszpany, różaneczniki), aby zgromadziły w ziemi zapas wody. Ta grupa roślin transpiruje także zimą, więc w korzeniach powinny mieć one dostateczny zapas wody.

Jeżeli mamy w ogrodzie rośliny w donicach lub pojemnikach to najłatwiej przenieść je do suchego i ciemnego pomieszczenia, np. garażu lub piwnicy. Jeśli takiego nie posiadamy, bądź też rośliny są bardzo dużych rozmiarów to musimy im zapewnić inny rodzaj ochrony. Możemy umieścić pojemniki w kartonowych pudłach wypełnionych słomą, trocinami lub liśćmi. Od spodu warto zaizolować je warstwą styropianu.

Krzewy o pokroju kolumnowym i stożkowym dobrze jest zabezpieczyć włókniną obwiązaną sznurkiem. Zapobiegnie to rozłamywaniu się gałązek i przemarzaniu korony. Pnie drzew możemy obsypać słomą lub zrobić kopczyki z ziemi. Rośliny takie jak dalie, mieczyki i begonie bulwiaste nie zimują w gruncie i musimy je wykopać. Przechowujemy w skrzyneczkach z suchym torfem lub trocinami w chłodnym garażu lub piwnicy.

Oczka wodne powinny być oczyszczone z liści. Można zamontować nad nimi specjalne siatki. Rośliny wodne czyścimy z zeschniętych liści i łodyg. Egzotyczne rośliny pływające dobrze wyłowić i przenieść do akwarium ponieważ mogą nie przetrzymać silnych mrozów. Sprzęt, który nie jest przystosowany do zamarzania należy wyjąć.

Meble ogrodowe w zależności od materiału, z jakiego są wykonane możemy zostawić na zewnątrz i przykryć plandeką lub wnieść do pomieszczenia gospodarczego. Jeśli o nie zadbamy to będą nam dłużej służyć. Sprzęt ogrodniczy również musi być odpowiednio przechowywany. Narzędzia ręczne czyścimy i oliwimy, następnie chowamy w budynku. Sprzęty elektryczne i spalinowe przenosimy do suchych pomieszczeń, nie muszą być ogrzewane. Należy pamiętać o systemach nawadniających. Są one odporne na mróz, jednak trzeba usunąć z nich wodę, najlepiej sprężonym powietrzem.

Przygotowywanie ogrodu do zimy zabiera trochę czasu. Powinniśmy je skończyć najpóźniej w drugiej połowie listopada. Jeśli wszystkie prace odpowiednio wykonamy to zima nie przyniesie żadnych strat w naszym ogrodzie.

 

 

Dlaczego warto stosować trawy ozdobne

Jesienna aura wkrótce na stałe zagości w naszych ogrodach. Przyroda robi się coraz bardziej spokojna, cicha. Równocześnie w ogrodach rozpoczyna się barwny spektakl: zaczynają kwitnąć wrzosy, owocują berberysy i irgi.

Późne lato i jesień to także czas kwitnienia traw ozdobnych, które współcześnie wydają się być najpopularniejszymi roślinami stosowanymi nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także w nasadzeniach miejskich.

 

Dlaczego warto stosować trawy?

  • v odznaczają się niewielkimi wymaganiami i bardzo dużą odpornością na szkodniki i choroby,
  • v są uniwersalne - doskonale pasują zarówno do nowoczesnej architektury, jak i do założeń wiejskich czy rustykalnych,
  • v w większości nie są wymagające, co do gleby,
  • v są ozdobne także zimą,

Jak sadzić trawy ozdobne w ogrodzie?

Najpierw wybieramy odpowiednie miejsce w ogrodzie. Pamiętajmy tutaj o odpowiednim stanowisku. Większość traw najlepiej radzi sobie na stanowisku słonecznym, na szczęście jednak znajdziemy również takie trawy, które zniosą półcień (np. Hakonechloa, Acorus gramineus /tatarak/, Carex morrowii /turzyca/). Istotnym dla nas elementem przy wyborze jest kolor roślin. Możemy wybierać spośród odmian jednobarwnych, a także dwubarwnych, w poprzeczne lub podłużne paski (np. miskant w odmianie ‘Zebrinus’). Gama barwna zaczyna się od różnych odcieni zieleni od żółtawej po niebiesko-srebrną (np. kostrzewa sina).

Większość traw uprawianych w ogrodach nie wymaga żyznego podłoża. Rośliny te łatwo przystosowują się do środowiska, należy zwrócić jednak uwagę, aby gleba nie była zbyt ciężka i zbita – jeśli tak jest, dodajmy do niej piasku. W ten sposób unikniemy gnicia korzeni.

Znacząca większość traw tworzy rozłogi. Jest to cecha pożądana w przypadku, gdy planujemy obsadzić trawami duży fragment ogrodu. Jeśli jednak zależy nam na niewielkich kępach tych roślin, powinniśmy posadzić je w pojemnikach. Dotyczy to głównie ekspansywnych gatunków (np. większość bambusów czy miskant cukrowy).

Trawy tworzące okazałe kępy świetnie wyglądają posadzone pojedynczo, także w donicach. Niektóre z nich mają duże i efektowne kwiatostany. Są one bardzo trwałe i długo pozostają na roślinie tworząc dodatkową dekorację. Kępy traw można również wykorzystać do wydzielania kameralnych zakątków. Delikatne liście traw nadają kompozycjom lekkości i podkreślają urodę kwiatów. Posadzone obok roślin, które szybciej zamierają, zasłaniają puste miejsca, które po nich zostają.

 

Pielęgnacja i rozmnażanie traw

Aby trawy co roku cieszyły nas swoim widokiem trzeba o nie należycie zadbać. Trawy ozdobne rozwijają się właściwie, jeżeli zapewni im się dużo słońca oraz małe, ale regularnie dostarczane, dawki wody. Jeżeli nie wystąpiła susza, to rośliny te nie wymagają szczególnej uwagi. Nawożenie nie ma sensu, ponieważ trawa nadmiernie nawieziona robi się zbyt wybujała i źle zimuje. Cięcia wykonuje się wiosną w celu usunięcia zeschniętych liści. Nie robimy tego jesienią, ponieważ suche liście chronią karpy przed przemarznięciem. Liście odcinamy nisko przy ziemi w drugiej połowie marca. Gatunki zimozielone czyścimy wycinając sekatorem zaschnięte i chore liście.

 

Trawy ozdobne najłatwiej jest rozmnażać przez podział kęp. Należy to robić wiosną. Po wykopaniu i przycięciu liści roślinę dzieli się na niewielkie ukorzenione fragmenty, sadzi się w nowych miejscach i podlewa. Dużo gatunków można również rozmnażać z nasion. Najlepiej posadzić je do doniczek wypełnionych próchnicznym podłożem, a gdy urosną przesadzić wprost do ogrodu.

 

Jeszcze do niedawna trawy były stosowane głównie jako „tło” dla innych bardziej dekoracyjnych gatunków roślin. Na szczęście od kilku lat znów panuje moda na te rośliny. Doceniono różnorodność liści, lekki pokrój oraz efektowne kwiatostany. Raz posadzone pozostają na rabatach przez długie lata. Są przy tym eleganckie i zawsze efektowne.